Piękne nogi. Jak dobrać Rajstopy i Pończochy?

Jak właściwie dobrać rozmiar rajstop?

Czy często zadajesz sobie to pytanie czy też rozmiary rajstop damskich nie mają przed Tobą tajemnic? Tak czy inaczej warto zweryfikować posiadaną wiedzę, tak by rajstopy zawsze sprawiały maksymalną przyjemność.

Pewnie wiele z Was bez wahania podpisuje się pod jedną z cyferek tzw. “rozmiarówki”, jednak sytuacja komplikuje się, gdy któryś z wymiarów, obwód bioder, obwód talii, wzrost albo waga, nie daje się okiełznać sztywnymi przedziałami tabeli rozmiarów rajstop damskich. W końcu to tylko schematyczne “widełki”, a my kobiety wykraczamy poza schematy!

 

Rozmiar ma znaczenie.

Jakie wątpliwości w kwestii dopasowania rozmiaru produktów pończoszniczych pojawiają się najczęściej? Oto kilka z nich.

 

– Mam 180 cm wzrostu przy wadze 65 kg, a także szczupłe uda i stopę o rozmiarze 41. Czy powinnam wybrać rozmiar 5 zgodnie ze wzrostem, czy może rozmiar 3, jak sugeruje waga?

Już śpieszymy z odpowiedzią. Ani jeden, ani drugi rozmiar nie będzie do końca trafiony. Przy wzroście modelki i dość wiotkiej figurze najodpowiedniejszy będzie rozmiar 4.

Rozmiar 3 na pewno naddałby się w pożądanym stopniu, tak by można było go bez problemu przymierzyć, jednak komfort użytkowania mógłby okazać się niewystarczający i w użytkowaniu natrafiłybyśmy na tak irytujące kłopoty, jak zsuwający się krok, albo nienaturalnie rozciągnięty wzór, w przypadku rajstop wzorzystych. Z drugiej strony, duże rozmiary rajstop zaczynające się od rozmiaru 5 i określane mianem “plus size”, nie mają de facto dłuższej nogawki, fachowo w pończosznictwie zwanej “lengą”, natomiast w części majteczkowej posiadają dodatkowo wszyte kliny, które pozwalają dopasować się rajstopom do obfitszych kształtów i kobiecych krągłości. Długość stopy w ogóle nie wypływa tu znacząco na pomiary, dzianina rajstop jest wystarczająco elastyczna by przy właściwym doborze rozmiaru pokryć te kilka dodatkowych centymetrów.

 

– Jak dobrać rozmiar rajstop, jeśli mam przysłowiowy “1,50 w kapeluszu”, ale słuszną wagę 73 kg i dość potężne uda? Z tabeli wynikają tu skrajności i przeskok aż o dwa rozmiary?? Od XS do M!

Na początek jeszcze jedno wyjaśnienie — rozmiarówka rajstop i pończoch w cyfrach ma swoje odpowiedniki w rozmiarach nominowanych literami i znanych powszechnie w konfekcji. I tak – rozmiar 1 to XS, 2 to standardowa “s-ka”, 3 to rozmiar M, 4 – L, 5 – XL itd. Nasza rada w tej sytuacji: dla własnego komfortu i swobody, weź głęboki oddech i przeskocz jeszcze o 2 rozmiary, właśnie aż do rozmiaru piątego (XL). Martwisz się, że rajstopy będą wówczas zbyt długie i na nogach utworzą się nieestetyczne wałeczki ze zrolowanej dzianiny? Niepotrzebnie. Po pierwsze, obwód ud zadziała tu na korzyść — dzianina będzie pracować na całej objętości nóg. Jeśli nadda się wszerz, to automatycznie rajstopy nieco stracą na długości. Po drugie, dzięki zastosowaniu doskonałej jakości oplatanych przędz, takich jak np. włókno Lycra Energize o stopniowanym ucisku, użyte w rajstopach Comfort oraz Comfort Firm, ten teoretyczny problem zostaje zniwelowany już na wstępie.

 

– Mam 1,67 m (tabela rozmiarów rajstop – M), jednak ważę 53 kg (co odpowiada w tabeli rozmiarowi XS) – jaki rozmiar rajstop będzie dla mnie odpowiedni i wygodny?

Nie rekomendujemy tu wyboru rajstop w rozmiarze XS, ani nawet S, a proponujemy właśnie ten najlepiej w tym wypadku dopasowany do wzrostu i jednocześnie najpopularniejszy rozmiar 3 (M). Komfort noszenia oraz wygląd rajstop na nogach są zawsze w Fiore naszymi priorytetami. Tak naprawdę stosunkowo rzadko właściwy jest rozmiar XS, choć oczywiście zdarzają się tak filigranowe kobiety. Statystycznie częściej strzałem w dziesiątkę będzie rozmiar 2 (S), jednak pamiętaj, że rajstopy w tym rozmiarze mają wciąż zmniejszoną część majteczkową poprzez to, że nie posiadają wszytego w kroku bawełnianego klina. Jeśli preferujesz tak skonstruowane projekty i zerkając w tabelę wahasz się między rozmiarem 2 i 3, to możesz śmiało spróbować wybrać ten pierwszy. Natomiast rozmiar 3 będzie dosłownie odrobinę dłuższy i będzie posiadał oddychający bawełniany klin, który bywa dla niektórych dodatkowym atutem.

 

Rodzaje rajstop vs rozmiary!

Badania pokazują, że kobiety mając do wyboru 2 sąsiadujące rozmiary, w sytuacji gdy oba potencjalnie mogą pasować, wybiorą z reguły rozmiar mniejszy.

 Oto 5 typów rajstop, przy których nie warto ryzykować zaniżonego rozmiaru: 

  1. Rajstopy wzorzyste — tu istotną kwestią jest to, by eksponowany deseń nie ulegał zbytniemu naciągnięciu, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z motywem, który wyobraża konkretny obraz, symbol lub kształt (np. ptak), więc jeśli nie jesteś pewna, który z rozmiarów będzie odpowiedni, to wybierz rozmiar większy.
  2. Rajstopy modelujące i ciążowe — tu odpowiedni dobór rozmiaru jest kluczowy, a same rajstopy posiadają szereg funkcji wspierających. Uwierz, te typy rajstop pracują same, nie trzeba potęgować ich działania wybierając mniejszy rozmiar z potencjalnie dwóch pasujących. Przekonała się o tym Bridget Jones próbując wbić się w wyszczuplającą bieliznę – pamiętasz tę słynną filmową scenę? W naszych rajstopach do zadań specjalnych z linii Body Care tam gdzie potrzeba jest luźno, a tam gdzie potrzebne jest specjalistyczne podtrzymanie rajstopy są odpowiednio wyprofilowane. Nie trzeba dodawać, że jest to szczególnie istotne dla przyszłych mam.
  3. Rajstopy ślubne — długa suknia, wiele warstw, a pod spodem zsuwające się rajstopy — czy to nie brzmi jak sytuacja podbramkowa? By konieczność nieustannego podciągania rajstop nie stała się koszmarem panny młodej i by mieć pewność, że talia pozostanie tam gdzie trzeba, radzimy wybrać swobodny i komfortowy rozmiar. Sprężystość dzianiny sprawi, że dopasuje się on do ciała i nie będzie opadał. Nieco inaczej sytuacja może się przedstawiać w przypadku pończoch samonośnych – tu wyjątkowo z dwóch możliwych radzimy wybrać rozmiar mniejszy (automatycznie o mniejszym obwodzie uda), tak by silikonowy pasek pod koronką pewnie trzymał się na udzie.
  4. Rajstopy do tańca — dzięki technologii 3D mają niesamowitą wręcz zdolność dopasowania się do nogi! Zgodzisz się chyba, że na sali treningowej wygoda liczy się ponad wszystko i nie należy nawet w najmniejszym stopniu ograniczać sobie możliwości ruchu, więc jeśli figurujesz w tabeli między dwoma rozmiarami, postaw na komfort i wybierz większy z nich.
  5. Rajstopy na co dzień — tu sprawa nie budzi wątpliwości, niech każdy Twój dzień będzie wolny od napięć, zasługujesz na to!

 

Niezmienne standardy rozmiarów — u nas to działa.

Każda para rajstop Fiore przechodzi rygorystyczny proces kontroli, jest rozciągana wzdłuż i wszerz na specjalnie dedykowanej do tego formie, za pomocą której sprawdzamy czy rozmiary ściśle trzymają standardy. Oddajemy w Twoje ręce gruntownie przetestowane produkty i ręczymy za powtarzalność rozmiarów w całej serii i w każdym następnym i następnym modelu, nawet jeśli w stanie swobodnym “na oko” wydaje się, że produkty różnią się między sobą. Wynika to często z różnić w zastosowanej przędzy lub technologii dziania, jednak gdy tylko je przymierzysz, przekonasz się, że to ten sam rozmiar, Twój rozmiar.

 

Rajstopy – ciesz się nimi!

Jesteśmy różnorodne, jak kwiaty! Mamy rozmaite sylwetki, karnacje, ale też potrzeby i upodobania. Wybierz dla siebie taki rozmiar, w którym nie tylko będziesz prezentować się najlepiej, ale też poczujesz się jak w swojej drugiej skórze. Stawiając na naszą jakość, przy skromnej pomocy tego przewodnika osiągniesz oba te cele – bezcenne ❤

Dodaj komentarz

[instagram-feed]
X